Prenumeruoti naujienlaiškį

2015-11-03
Garso vaidinimas "Audiokaukas" - kaip kelionė
Lapkričio 13 d. penktadienį, Menų spaustuvės Juodojoje salėje bus pristatomas vienas iš pavasarį vykusio 6-ojo „Naujosios operos akcijos" (NOA) festivalio favoritų - kompozitoriaus ir garso menininko Arturo Bumšteino garso vaidinimas AUDIOKAUKAS.

AUDIOKAUKO scenarijuje atgimsta koliažo principu sukomponuota nauja istorija, inspiruota daugiau nei šimto filmų ir knygų, iš Lietuvos televizijos transliuotų fantastinio kino laidų „Videokaukas" ir „Eridano" leidyklos publikuotos knygų serijos „Mokslinės fantastikos aukso fondas". Garso vaidinimo AUDIOKAUKAS autorius - jaunosios kartos lietuvių kompozitorius Arturas Bumšteinas - vien šiai medžiagai išstudijuoti paskyrė keletą metų.

AUDIOKAUKO istorija - tai trumpas epizodas iš jauno talentingo kulinaro Deniso gyvenimo, kartą nutikęs jam ruošiant patiekalą iš bobausių. Kulinarinės „nesėkmės" - apsinuodijimo bobausiais - padariniai pamažu atskleidžiami garso vaidinimo klausytojams. Taigi, tai Deniso kelionė, kurioje jo pakeleiviais tampa ir žiūrovai, kai pagrindinis herojus, skaitydamas mokslinės fantastikos literatūrą, persikelia į tekste įkūnytą pasaulį ir patiria jame aprašomus nuotykius.

Iš haliucinogeninių miražų vaikiną pažadina skambutis: radijo laidos vedėja Denisą pakviečia apsilankyti studijoje. Herojus sutinka ir į tiesioginę laidos transliaciją atsineša iš mokslinės fantastikos knygų fragmentų suklijuotą koliažą, kurį pristato kaip savo rašomą eksperimentinės kulinarijos veikalą. Radijo eteryje Denisas skaito ištraukas iš savo „knygos" ir vėl persikelia į haliucinacijų pasaulį, tik šįkart - kartu su visais radijo laidos klausytojais. Šie „skrydžiai į fantastikos pasaulį" - tai kompozitoriaus Arturo Bumšteino iš mažų teksto fragmentų supinti įvairiausių būtybių aprašymai ir tai, kaip jos sąveikauja su pagrindinio veikėjo sąmone.

Lapkričio 13 d. kūrinys bus pristatomas Menų spaustuvės Juodojoje salėje, ją paverčiant poilsio ir atsipalaidavimo zona su surround principu transliuojamu garsu. Po kelionės pasistiprinti ir jos įspūdžiams sustiprinti - žiūrovai bus vaišinami pagal Deniso receptą pagamintu bobausių risotto (receptas jau sėkmingai išbandytas pavasarį, premjeros metu).

Garso vaidinimas AUDIOKAUKAS - tai radijo transliacijos ribas peržengęs teatrinis vyksmas, rodomas ne tik tradicinėje salėje. Šią vasarą Deniso „haliucinacinė kelionė" nuaidėjo po atviru naktiniu Juodkrantės paplūdimio dangumi, lydima natūralių gamtos garsų. AUDIOKAUKO fragmentas taip pat įtrauktas į Lenkijos leidybos kompanijos „Bôłt Records" 2014 metais išleistą dvigubą kompaktinę plokštelę „Pole Reports from Space" („Lenkų pranešimai iš kosmoso"), skirtą Rytų Europos mokslinės fantastikos žanro garso takeliams bei jų šiuolaikinėms interpretacijoms.

 

Muzikologo Edvardo Šumilos mintys apie garso vaidinimą AUDIOKAUKAS:

AUDIOKAUKO yra kelionė. Jį galima išgirsti skirtingai - ši patirtis labai priklauso nuo aplinkybių. Nepaisant to, vieniems atrodo, kad jis turėtų trumpėti, kitiems - ilgėti. Aš būčiau tarp pastarųjų, nes jo sunku gauti tiek, kad pakaktų; kartais atrodo, kad į fantastikos pasaulį nertum gilyn ir gilyn, vydamasis pasakojimą - kol liktų tiktai nuotrupos ir norėtum tai nutraukti tik fiziškai išsekęs.

Svarbu, kad tokia audionaratyvo praktika yra visiškai priešinga susvetimėjusiam šiuolaikiniam audio menui. Iš kitos pusės, tai gan neįprastas audioteatras, tačiau kūrinys tikrai turi esmingiausias šio žanro savybes. Visgi retai išgirsite radijo spektaklį, kuriame taip smarkiai padirbėta su pačia medžiaga ir kur toks dėmesys būtų skirtas būtent garsui, kaip komunikuojančiai medijai. Tai kartu ir labai asmeniškas kūrinys, tiek žvelgiant iš jo autoriaus perspektyvos (kūrinio medžiagoje kai kurios detalės tikrai autobiografinės), tiek ir tuo, kad pasakojimui nustojus nuoseklumo, klausydamas noromis ar nenoromis „atsijungi", suklusdamas ir įsidėmėdamas tai, kas pačiam artimiausia. Todėl AUDIOKAUKĄ verta išklausyti keletą kartų. Pastarąjį kartą jį girdėjau prie jūros: pažįstamiems balsams ir diagetiniams garsams maišantis su ošimu - tai kelionės tęsinys. Po to lieka tik į sapnus nusėdusi jauki ir kartais intymi nostalgija.


[Atgal]

VIDEO